fbpx

Jak začít se severskou chůzí bez chyb

Severská chůze v Bílovci pořádaná pod hlavičkou NWkurz
Severská chůze v Bílovci pořádaná pod hlavičkou NWkurz

Pokud jste již dlouho zvědaví na Nordic walking, jsme tu, abychom vám poskytli praktický úvod a seznámili se základy. Severská chůze je forma fitness, která se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější venkovní aktivity. Bez tlaku na vaše tělo, který přichází například s běháním.

„Učím a pohybuji se v prostředí fitness téměř čtvrt století. Severská chůze je bezpochyby jeden z nejefektivnějších způsobů, jak cvičit, aniž byste se zranili,“ říká Honza Jaroš, trenér a instruktor sportovního klubu Fitcaffé. „Je možné na sobě makat jako při běhání, ale s oporou a lepší práci horní část těla, středu a vůbec celkového držení.“

V nordic walkingu jde skutečně o víc, než se jen šněrovat do nejlepších vycházkových bot nebo si vzít ty nejdražší hole . Na rozdíl od běžné procházky v parku vyžaduje severská chůze techniku, která procvičí celé vaše tělo.

Chcete to zkusit? Zde je náš podrobný průvodce vším, co jako začátečník o dané aktivitě potřebujete vědět – od toho, co přesně to je a jaké výhody můžete čerpat, až po to, jak začít a jakých chyb se vyvarovat.

CO JE SEVERSKÁ CHŮZE?

„Je to technika chůze, která přináší procvičení celého těla. Severská chůze je vhodná pro lidi různých úrovní fyzické zdatnosti a věkových kategorií. Rozhodně to není cesta na túru s párem holí. Používají se speciálně navržené hole určené na Nordic Walking, které se zapichují za tělem a pomáhají pohybu vpřed (na rozdíl od holí trekingových).

Odkud pochází? Severská chůze má počátky ve Finsku jako letní tréninková metoda pro běžkaře. Poprvé si začala získávat popularitu mezi širokou veřejností v 90. letech 20. století a nyní se jí pravidelně věnuje odhadem více než 14 milionů lidí po celém světě.

JAKÉ JSOU VÝHODY SEVERSKÉ CHŮZE?

Severská chůze by se mohla jevit jako nenáročná aktivita, ale věřte, že vaše tělo čeká výzva. Zapojíte až 90 % hlavních svalů ve srovnání se 45 % u běžné chůze a spálíte přibližně o 46 % více energie. 

To vše se děje díky těm holím. „Horní i spodní část těla jsou posilovány, což znamená, že spalování kalorií je s každým krokem vyšší,“ vysvětluje Honza Jaroš. Dodává: „Hole poskytují stabilitu, podporu a snižují váhu na spodní část těla, což je ideální pro ty, kteří chtějí vybudovat svou kondici nebo mají zdravotní potíže.“

Navíc, pokud uvažujete mezi chůzí a během, pak u severské chůze existuje minimální riziko zranění. „Ve skutečnosti se měníte ve čtyřnohé zvíře s váhou rozloženou na všechny čtyři končetiny,“ vysvětluje Honza. Taková chůze snižuje riziko bolesti zad, krku a kolen. Existují i ​​další pozitiva, vysvětluje: „Neustálé stahování a uvolňování svalů krku a ramen vede ke snížení napětí v těchto oblastech, celkově je kladen důraz na budování správného držení těla.“ 

Není náhodou, že si Nordic walking vybírají z velké části ženy nad 50 let. Severská chůze pozitivně působí obzvláště užitečně během perimenopauzy nebo menopauzy. Degradaci kosterního svalstva v důsledku nedostatku estrogenu lze čelit právě zdravou chůzí ve formě nordic walking. Takový typ pohybu výrazně pomáhá překonat tato období.

Nezapomínejme také na to, že na rozdíl od chození do posilovny nebo cvičení doma je severská chůze skupinovou aktivitou, což přináší i další sociální výhody. Pobyt venku zvedá náladu a energii, což snižuje hladinu stresu a krevního tlaku.

JAK ZAČÍT SE SEVERSKOU CHŮZÍ

Kvalifikovaný instruktor, půl úspěchu

Vyhledejte si kurz u kvalifikovaného instruktora, protože je těžké vědět, zda používáte správné svaly bez jeho vedení. Určitě není možné se naučit severské chůzi bez zpětné vazby. Naučí vás, jak nastavit hůlky, používat přímý švih paží a další nezbytné vědomosti pro správnou techniku.

Dobré hole, lepší severská chůze

Naštěstí aktivita nevyžaduje zvláštní vybavení. Potřebujete však dobré hole, které jsou určené pro nordic walking – nezaměňujte je s jinými hůlkami. 

Začátečník by se měl před koupí holí se severskou chůzí nejdříve seznámit. Tak než se do toho pustíte, dáme vám pár postřehů k zamyšlení. Správný instruktor by vám měl nabídnout několik holí různých značek k vyzkoušení, poradenství by nemělo končit na úrovni určení délky holí. Měli byste mít možnost si hole zapůjčit a v klidu vyzkoušet i sami a nakonec se rozhodnout dle svých možností o koupi nejvhodnějšího typu. Mějte na paměti, že kvalitní hole snižují vibrace a jsou lehké a pevné, což zlepšuje požitek z techniky.

Pro zvládnutí severské chůze je důležitá technika

„První častou chybou je to, co nazýváme tik-tak, což je švih paže dopředu současně se stejnou nohou – normální chůze je oboustranný pohyb, což znamená, že se opačná paže pohybuje v čase s opačnou nohou,“ vysvětluje Honza. „Druhou je, že lidé mají tendenci ohýbat loket a zapojovat bicepsy, což je to, co děláme všichni v normálním životě, když zvedáme předměty. Severská chůze je rozšířením normální chůze, pohyb by měl vycházet z ramenní jamky. Začátečníkům je doporučováno, aby si představovali, že jejich paže jsou jako kyvadlo houpající se od ramene. To umožňuje jasný švih hole a zajišťuje efektivní zapojení horní části těla.“

Snažte se nepřemýšlet. Je potřeba vstřebat, že zvládnutí správné techniky chvíli trvá a na začátku je toho hodně. V NWkurz připomínáme vždy klientům, aby se soustředili na ‚progresi, nikoli dokonalost‘.

Když severská chůze, tak bezpečně

Je dobré mít kromě holí i obuv a oblečení vhodné pro aktuální počasí, protože severská chůze je koneckonců venkovní aktivita. Jediný čas, kdy se neodvažujeme ven s holemi, je, když se ozývají hromy a blesky!

Nordic walking lze samozřejmě provozovat i sólo. Můžete chodit prakticky kdekoli, ve městě, lesních nebo polních stezkách. Instruktor předem naplánuje trasu podle vašich schopností a zajistí, aby byla bezpečná. Pokud se i tak rozhodnete jít sami, pak je důležité mít na sobě světlé oblečení, dejte ostatním vědět, kam jedete, a ujistěte se, že znáte trasu, abyste se neztratili!