fbpx

Jak na zdravá záda

Věděli jste, že téměř 80 % z nás trpí bolestmi zad v určité fázi života, přičemž téměř čtvrtina trpí denně.

Problémem nebývá ani tak zranění, jako naše stále sedavější návyky a životní styl. Sedíme před obrazovkou počítače nebo televize a když máme prostor, usadíme se a prokrastinujeme na mobilech (82 % z nás Evropanů to dělá až 6 hodin denně). Prostě místo chůze se vozíme, máme nadváhu.

Obezita ohrožuje 18,5 % Čechů, z toho téměř 20 % mužů a 18 % žen, mírnou nadváhou trpí 47 % mužů a 33 % žen.  Žijeme stále více stresujícím životem, který se často projevuje bolestí krku, ramen a nakonec i zad.

Zdravá záda si zaslouží každý, severská chůze pomáhá

ŘEKNĚTE
STOP
BOLESTI
ZAD

Co dělat, když chci mít záda zdravá?

Existují různé druhy bolesti zad, nejběžnější jsou bolesti dolní části zad, bolesti horní části zad, krku a celková ztuhlost zad. S těmito problémy pomáhá severská chůze, také se můžete setkat s názvem Nordic Walking.

Praktikováním a správnou technikou severské chůze se zlepšuje vaše držení těla. Vaše povědomí o tom, co je správné držení těla a jak toho dosáhnout. Většina z nás má tendenci dívat se příliš dolů, kolem ramen a předklánět hlavu, když sedíme u stolu, u počítače nebo u řízení auta. To klade nesmírný tlak na naše šíje a horní část zad a zcela nás to vyvádí z rovnováhy, což často vede k bolestem zad. Nordic walking to napravuje a pomáhá „převychovat“ tělo ke správnému držení.

Nordic walking posiluje hluboké břišní („core“) svaly, které chrání vaše záda a zlepšují rovnováhu a držení těla. Pokaždé, když hůl zasadíte do země, zapojíte tyto důležité svaly a čím důrazněji zasadíte, tím více budete tyto partie trénovat.

Pokročilejší technika nordic walking jemně otáčí páteří, podporuje cirkulaci krve. Zvyšuje se množství kyslíku a živin, které proudí do plotének a obratlů. To je nesmírně důležité a přínosné pro postupné odbourávání bolesti na cestě za zdravými zády.

Nordic walking je cvičení, které posiluje kosti, chrání klouby, ale ze všeho nejvíce procvičuje svaly na zádech. Posiluje také velmi důležité hýžďové svaly (což ocení především ženy) a pánevní dno, které hrají důležitou roli při stabilizaci našeho těla a podpoře zad.

Nordic Walking = zdravá záda

Severská chůze je založena na přirozené chůzi. Je mnohem ohleduplnější k našemu tělu než běh a další formy cvičení s rychlými výpady.

Pokud jste ještě pro zdravá záda nic neudělali, pak zvažte jestli už náhodou není ten pravý čas přihlásit se na kurz Nordic walking.