fbpx

Nordic Walking a hubnutí

Hubnutí severskou chůzí, jak to teda je?

Hubnutí severskou chůzí si ověřujte pravidelně na váze

Celosvětová pandemie nás utlumila, naučila sedět doma a nezdravě jíst, nebo si „vychutnávat“ takové množství, které už pohybem z obýváku do kuchyně nebylo možno spálit. Přibrali jsme na váze, dostali deprese. Takový stav je prostě demotivující k jakékoli akci. Nemluvě o cvičení, necítím se v pohodě a ještě s těmi kily nakráčím do fitka. To určitě…

Denně si můžete přečíst, že vědci objevují stále nové souvislostí mezi zdravotními riziky nadváhy a nemocemi, takže je důležitější než kdy jindy, abychom převzali odpovědnost za své vlastní zdraví a kondici.

Avšak pokud jde o cvičení, rady mohou být matoucí. Například fráze mnoha posiloven „no pain, no gain“, doslovný překlad je potom: „žádná bolest, žádný zisk“ může a je kontraproduktivní, protože vede lidi k přesvědčení, že pokud nebudou nadměrně trénovat, nepřinesou svému tělu skutečnou změnu. Prvotní motivace ke změně vás následně rychle opustí a může to skončit i tak, že nebudete dělat už vůbec nic.

Skvělá zpráva je, že chůze je jedním z nejlepších cvičení, které můžete dělat téměř pořád s nespornými výhodami jako je uvolňování endorfinů (hormonů štěstí), snížení krevního tlaku, zlepšení spánku, expozice vitamínu D, snižování rizika demence, zvýšení síly kostí a úbytek hmotnosti. Zvládne ji každý, dá se provozovat kdekoli. Přirozený a známý pohyb znamená velmi malé riziko zranění. Je to v podstatě dokonalé cvičení, když k němu přidáte ještě hůlky!

Chůze je ten nejsnazší a nejpřirozenější pohyb pro člověka, to ale neznamená, že by se nedala vylepšit a přispět ke snižovaní tělesné hmotnosti.

Jak tedy mohu nastartovat proces hubnutí a spalování kalorií při chůzi?

10 tipů pro inspiraci, které vám pomohou zpevnit tělo a spálit tuk!

  1. Zapamatujte si trasu. Budete se cítit jistěji, když budete vědět, jaký úsek vás čeká. Nebudete otálet zjišťováním, kam se na trase vydat.
  2. Poslech povznášející, energické hudby zvýší vaši rychlost a pomůže vám snáz splnit váš denní cíl.
  3. Zkuste se projít ráno, ať nemusíte přes den myslet na to, že vás čeká ještě 10 000 kroků. Existují nové důkazy z International Journal of Obesity, že ráno může být pro hubnutí mnohem efektivnější čas ke cvičení.
  4. Choďte s ostatními. „Podpůrná skupina“ pomáhá udržovat pravidelný pohyb. Statisticky ti, kteří chodí v páru nebo ve skupině, dlouhodobě zhubnou více než ti, kteří chodí sami.
  5. Použijte správný pohyb paží ke zrychlení tempa. Tím, že budete chodit rychleji, zvýšíte tepovou frekvenci a spálíte více kalorií.
  6. Měňte tempo chůze. Zrychlení a zpomalení zvyšuje kondici a vaše cvičení bude efektivnější.
  7. Zahrňte kopce. Když jdete do kopců, zapojujete mnohem více svalů, nutí vás to k pohybu s větším úsilím. Nejen, že můžete zhubnout chůzí do kopce, ale zpevňujete svaly dolních končetin.
  8. Využijte svou procházku k plánování jídla na následující den. Přemýšlejte o zdravém jídle, ke kterému se budete vracet, a nepoužívejte procházku jako záminku k nezdravému jídlu.
  9. Kontrolujte své chytré hodinky, abyste viděli, jak vám to jde. Být v zóně spalování tuků je dobré, ale pokud se budete snažit dostat do aerobní zóny, rozhýbete svůj metabolismus a budete pokračovat ve spalování kalorií, i když skončíte.
  10. Naučte se Nordic Walking. Používání holí pak promění chůzi v trénink celého těla, zlepší držení těla, posílí navíc i horní část těla a vy tak spálíte až o 48 % více kalorií.

Po dokončení 10 000 kroků každý den obvykle spálíte asi 2000 až 3500 kalorií.

Půl kila tělesného tuku se rovná 3500 kaloriím, takže v závislosti na vaší váze a intenzitě tréninku byste mohli hubnout 0,5 kg za týden pouhým vykročením!

Hubnutí provází měření pasu a boků

Vašim prvním krokem na cestě ke štíhlejší postavě může být vyplnění přihlášky kurzu Nordic Walking.