fbpx

Severská chůze zlepšuje paměť

Víme, že zapojením pravidelné severská chůze do svého života procvičíme paže, nohy, pas a zadek. Věděli jste ale, že díky zdravé chůzi s holemi procvičíte i mozek?!

Mozek

Výzkum naznačuje, že jednostranné stisknutí levé a pravé ruky stimuluje mozkovou aktivitu opačné hemisféry mozku. To může zlepšit paměť, vybavování vzpomínek a nastartovat kreativitu.

Účastníci studie byli požádáni, aby zmáčkli míček. Při Nordic Walkingu stisknete a uvolňujete rukojeť hole, ale základní princip je stejný. Výzkum doplňuje empirické důkazy, že Nordic Walking může výrazně pomoci lidem s neurologickými onemocněními, jako jsou mrtvice a Parkinsonova choroba. Je samozřejmě potřeba udělat více pro prozkoumání vazeb a výhod v této oblasti, nicméně některé závěry jsou již nyní platné.

Pravidelný stisk a uvolnění madla hole má samozřejmě další výhody. Pomáhá zlepšovat krevní oběh, obzvlášť je to znát v zimě, když si osvojíte techniku, odpadne pocit chladu na ruce (samozřejmě, je dobré mít pro horší počasí připraveny rukavice). Prsty se lépe prokrvují a netrpí tolik. Navíc je tento pohyb skvělou alternativou antistresového míčku.

Takže až příště vyrazíte na Nordic Walking, pamatujte si výhody aktivních rukou!

Výzkum naznačuje, že zatnutí pěstí může zlepšovat paměť. Je až s podivem, že některé jednoduché pohyby těla, mohou přímo ovlivňovat způsob fungování mozku a opakující se pohyby zlepšovat naši paměť.

Budoucí výzkum prověří, zda sevření rukou může zlepšit i jiné formy poznání, například verbální a prostorové schopnosti. Studii vedla známá psycholožka Ruth Propperová z Montclair State University. Ruth dobrovolníky rozdělila do čtyř skupin, z nichž každá se snažila zapamatovat 72 slov pomocí pohybů rukama. Nejúspěšnější byli lidé, kteří při ukládání slov do paměti zatínali pravou pěst, při vybavování slov naopak aktivovali svaly na levé ruce.

Přihlaste se na základní kurz Nordic Walking a osvojte si techniku, která má nekončící řadu benefitů pro vaše zdraví.