fbpx

Finský vynález nejen pro ženy a seniory

Věděli jste, že Nordic walking je čtyřikrát účinnější než cvičení v posilovně?

výšlap Nordic walking kurz

Nordic walking, sport svižné, zdravé chůze s holemi na míru. Ukázalo se, že je několikrát účinnější pro zlepšení fyzické odolnosti a zdatnosti než kondiční trénink v posilovně. Zdravotní přínosy severské chůze jsou široce zaznamenány. I tak je finský vynález v současnosti z velké části doporučován jako fitness cvičení především ženám a starším lidem.

Nordic walking, finský vynález, který před lety uchvátil svět svou jednoduchostí snoubící se s vysokou efektivitou, se nyní dostává znovu do popředí zájmu. Pandemie COVID-19 způsobila celosvětové ochlazení touhy po fyzické aktivitě v uzavřených prostorech. Díky severské chůzi, která patří mezi celoroční venkovní aktivity zaznamenaly společnosti vyrábějící NW hole enormní zvýšení tržeb. Lidé vyhledávali a stále vyhledávají alternativní možnosti pohybu a severská chůze se dostává znovu na výsluní.

Spousta zdravotních výhod

Nordic walking je ideální pro cvičence s nadváhou, protože snižuje zátěž kolen a způsobuje méně problémů pohybového aparátu než například běhání. Přesto může každý (a tím máme na mysli především muže) těžit z tohoto efektivního vytrvalostního sportu.

Finská studie zveřejněná před několika lety ukázala, že nordic walking, také známý jako chůze s holemi, má mnoho zdravotních výhod. Ve studii muži středního věku s mírnou nebo výraznou nadváhou zvýšili svou aerobní zdatnost o 20 % oproti výchozí hodnotě. Snížil se také jejich tělesný tuk, celkový počet cholesterolu a především „špatný cholesterol“.

„Kontrolní skupina, která cvičila v posilovně, vykazovala pouze pětiprocentní zlepšení aerobní kondice, což byl prokazatelný rozdíl ve srovnání s těmi, co provozovali severskou chůzi.“ napsal výzkumný pracovník Mika Venojärvi z Institutu biomedicíny Východofinské univerzity

Odhaduje se, že přes půl milionu lidí ve Finsku chodí pravidelně nordic walking a 10 až 14 milionů po celém světě, v závislosti na zdroji. Mimo Finsko má podle Venojärviho nejvíce nadšenců ve Švédsku a Rakousku a prosazuje se v dalších evropských zemích. Návrat a druhý dech zaznamenáváme i v Česku, kde je nordic walking opět na vzestupu.

„My z NWkurz.cz jsme zastánci budování nové image nordic walkingu. Možná to není soutěžní sport, ale vyhovuje lidem různého věku a tělesné konstituce“

Nordic walking, finský vynález z 30. let minulého století. Běžkaři trénovali v letních měsících chůzí s hůlkami. První hole na nordic walking byly vyrobeny na zakázku. Zkrátily se a dostaly gumové zakončení, to se psal rok 1997.

Cvičení dělá mistra, pokud jde o správnou techniku

Přestože nordic walking vypadá jednoduše, bez technického tréninku se neobejde!
Několik důležitých tipů pro zdravou chůzi s holemi. Vždy se soustředíme na správné držení těla, chůze je přirozená, ruce a paže jsou uvolněné. Poté, co zatlačíte hůl za vás, se mírně odlepte od země.

Často vidíte lidi s holemi, které se celou dobu pohybují před tělem. V tomto případě se hole používají pouze pro stabilizaci rovnováhy. Nejlepší je využití celého rozsahu pohybu paží k tomu, abyste prodloužili hůl za sebe. Správnou technikou se lze dopracovat rychleji ke kýženému cíli. Každý může být se sebou spokojený díky zdravému pohybu.

Chcete se naučit správnou techniku? Přihlaste se na kurz.